Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 17.04.2011 12:46:56 

Chovatelská stanice Cane Corso - TMAVÁ KRÁSA

Cane Corso

Cane Corso

- HISTORIE -

Cane corso, podobně jako neapolský mastif, je přímo odvozený od starých římských válečných psů, canis pugnax.  Z těchto dvou plemen je cane corso lehčí a ve středověku se používal jako lovecký pes.  Byl to silný a odvážný pes, jehož dovednosti se zvláště cenily, při lovu divočáků, ačkoli byl používaný i na jeleny, medvědy a další zvěř. Dodnes italští obdivovatelé plemene tvrdí, že to je ,, jediný skutečně lovecký mastif" . Používal se také jako řeznický pes, válečný pes a k zápasům v aréně. Jeho talenty jsou historicky zameřeny na odstraňování predátorů všech druhů; vždyť v mnoha případech se dodnes plemeno používá jako ochránce.

DÁVNÉ DNY V ITÁLII  

Lov velké zvěře v Itálii upadal, ale cane corso stále přežíval, plemeno našlo domov u italských farmářů. Sedláci objevili, že cane corso je užitečný při přesunu dobytka, zvláště při dopravě na trhy nebo jatka. Cane corso byl také důležitý pomocník řezníků, kteří potřebují psy, již jim pomohou zablokovat zvířata během zabíjení, když je to nezbytné. Jestliže zabíjení šlo špatně, býk mohl pochopitelně být velmi nebezpečný a pes mohl zastavit býkovu útočnost kousáním do nozder nebo mulců a pak rychle do kolen.                                                                                                                                                                                      Cane corso byl také užitečný na statcích při ochraně stáda před predátory, lidskými i těmi čtyřnohými. Často také běhával podél vozů, aby je chránil a hlídal jejich obsah před loupežníky, a někdy bohatí cestovatelé používali toto plemeno k ochraně při cestování kočárem. Cane corso se samozřejmě brzy ukázal jako vynikající hlídací pes domů, pozemků a stád, tyto  povinnosti si uchoval dodnes.                                                                                                                                                                            Cane corso, podobně jako obyvatelé Itálie, zažíval doby nádherné i mizerné. S rozšířením střelných zbraní se změnil způsob lovu, což vedlo k tomu, že se lovná zvěř začala vytrácet, plemeno bylo v té době vážně ohrožené vyhynutím, zvláště během období počátku druhé světové války. Nicméně je to neoddiskutovatelně nadané plemeno a díky tomu dnes znovu získává oblibu a jeho počet neuvěřitelně narůstá.                                                                                                                                                                                            

Zajímavosti:

- K ochraně dobytka, nosil ostnatý železnatý obojek, který jej pomáhal chránit přes vlky. Tomuto obojku se říkalo vraccale. 

- V minulosti byl tento pes běžný po celý Itálii, ale v nedávné minulosti se mu dařilo především na jejím jihu, zvláště v Puglii, Lucianě a Sanniu.    

- Českomoravský klub Cane Corso byl 1.1.2001 přijatý za řádného člena Českomoravské kynologické unie. 

CH-A-R-A-K-T-E-R-I-S-T-I-K-A

Tento pejsan je velký, silný, inteligentní a atraktivní pes, a když je správně odchován, může být příjemný společník. Nicméně to určitě není plemeno pro každého a několik doporučení pro první majitele psa, kteří si pořídili cane corso, vyházející ze zkušeností se zacházením, je obrovská výhoda pro každého majitele. Plemeno potřebuje hodně pozornosti a pohybu a vyžaduje socializace jak s lidmi, tak s dalšími psy.  

POVAHA

Jako každý vyrovnaný pes je cane corso velmi schopný hlídací pes a ochranář, na to bychom nikdy neměli zapomínat. Plemeno je někdy popisované jako útočný pes, a ačkoli je to do určité míry pravda, pes by měl být útočný, jen když je ohrožený nebezpečím, a nikdy by neměl vykazovat agrasivitu bez dobrého důvodu. Cane corso může být nedůvěřivý vůči cizím, ale jestliže je správně oddchovaný a socializovaný, je obvykle přátelský. Ve skutečnosti lze často říci, že toto plemeno se rodí podezřívavé, a proto potřebuje být vedené tak, aby přijímalo správné chování.                                                                                                              V úzkém kruhu rodiny je cane corso báječný společník, obvykle dobře vychází s dětmi a dalšími domácími mazlíčky, ale bude pochopitelně protestovat proti tomu, co by mohlo ohrozit ty, které miluje. Ačkoli se cane corso obvykle k dětem chová vlídně, neměl by být zaměstaný jako chůva. Děti, zvláště batolata, mohou bezděčně způsobit psovi bolest a zkoušet tak jeho trpělivost. Podobně, protože cane corso je tak silný, je pošetilé od majitele každého věku podporovat jej v divokých hrách, které mohou způsobit zranění, třebaže mimoděk. 

                      CELKOVÝ VZHLED            

Středně velký pes silné stavby těla, ale elegantní, se silnými a dlouhými svaly, velmi charakteristický, vyjadřuje sílu, bystrost a vytrvalost. Celková stavba jeho těla je stavbou těla mezomorfního zvířete, jehož tělo je delší než jeho výška v kohoutku, harmonické, pokud se týče formy a disharmonické pokud se týče obrysu.

       

 

 

TOPlist